Към начална страница...
 
Кой провокира престъпни желания

И НА ПРАГА НА ОБЕДИНЕНА ЕВРОПА - С РОБОВЛАДЕЛЧЕСКИ МАНТАЛИТЕТ?

СТАНИМИР КОВАЧЕВ


        В БЪЛГАРИЯ живеем немалко македонци. Колко сме точно - никой не може да каже. Преброяванията се претупват, фалшифицират и стъкмяват. Но не нашият брой е важен. Дали сме 50, 500, 5 000 или 50 000 е почти все едно. Важното е да бъдем забелязани и признати. Но как стои въпросът с малцинствата в България и в някои други страни? Част от отговора ще ни даде съвсем бегъл поглед в два български вестника.

       Вестник "Труд" в броя си от 17 декември 2005 г. помества интервю с Тимур Уразаев - и. д. посланик на Казахстан в България, под заглавие "Гладният човек не може да е демократичен". Всъщност думите в заглавието са казани от г-н Уразаев. В уводното каре се казва: "На 16 декември Казахстан отпразнува 14 г. от своята независимост. Почти десетилетие и половина след отделянето си от СССР страната е най-развитата от бившите съветски републики. Казахстан е на път да се превърне  в една от 50-те най-развити страни в света и пети износител на петрол на планетата. В бъдеще Казахстан ще играе все по-важна роля в глобалната икономика с оглед на задаващата се енергийна криза. Във връзка с всичко това "Труд" потърси за интервю и. д. посланик на Казахстан у нас - Тимур Уразаев."
       И по-нататък:
       "- А какви заплати получават хората у вас?
       - Средната ни заплата е 250 долара. Минималната пък е 130 долара.
       - Но какво може да се купи у вас с тези пари?
       - Ще ви  кажа  само, че  да речем, токът ни е пет пъти по-евтин от българския (у нас 1 квтч електроенергия струва 12,4 ст. - б. р. ). Общо едно домакинство пък плаща 7 - 8 пъти по-малко пари за сметки, отколкото едно българско домакинство. Бензинът ни е 38 цента. Но да се върнем на предния въпрос. Страната ни не е само нефт. Ние дори разработваме високи технологии. Създали сме дори свой телекомуникационен спътник "Казсат". Догодина ще го изстреляме в Космоса. Работата е там, че парите, които изкарваме от полезни изкопаеми, ги влагаме в различни проекти. Целта ни е до 2015 г. икономиката ни да не зависи от природните богатства.
       - Често ви отправят критики, че демократичните процеси при вас не вървят. Може ли да се говори за демократичен Казахстан?
       - У нас живеят хора от 130 народности, макар че основните са казахи и руснаци. Палитрата е пъстра и затова без демокрация не бихме могли да поддържаме етнически мир.
       Но знаете ли, ние съвсем съзнателно поставяме икономическото начало пред  политическото  независимо от критиките, защото гладният народ не може  да  е  демократичен. Гладният човек  няма да иде да гласува, а ще обира магазини и ще пали коли. Човек трябва да бъде икономически обезпечен, за да уважава сам себе си на първо място.
       Но ще ви кажа друго. Ние имаме 11 партии и 5 000 неправителствени организации."
       Прочетохме какво става в Казахстан. Сега  да видим какво пише в заграден текст на първа страница на в. "Трета възраст" - брой 9 (1 - 7. III. 2006 г.). Заглавието е "Кой пали етническата черга". И под него: "Тези дни ни в клин, ни в ръкав неизвестни до вчера шмекери изприпкаха, та събраха 6 500 подписа сред български турци у нас и преселници в чужбина.
       Искали хората, освен българския, официален да станел и турският език.
       Очевидно само като начало. А после сигурно ще поискат да станем мултиетническа държава. А по-нататък вероятно да се откажем и от българската реч... Тепърва  ще  се изясни  напълно кой пали етническата черга у нас."
       (Само едно пояснение: "Тези дни" означава времето от 1 януари до 19 февруари тази година.)
       Правят впечатление думите "... да станем мултиетническа държава". Мулти означава много. Значи някои искат да превърнат България в многоетническа държава. А сега каква е тя? Или на някои индивиди им се присънва, че България има само един етнос и той се нарича български!?! Тогава какво означава български народ? Малцинствата, които живеят на територия и  в държава, назоваема България, има ли ги, няма ли ги? Досега се казваше, че няма "понятие македонец". А къде са останалите?
       И  ако  България е моноетническа  държава, то  тогава  авторът (директор на вестника) за каква етническа черга и за какъв етнически мир приказва!? Няма как да ни стане ясно, щом това е тъмно и на самия журналист, както се вижда.
       Да разгърнем страниците на в. "Труд" от 4 март т. г., където е поместено интервю с Елеонора Николова, депутатка от ОДС. Ето един въпрос и отговора на него.
       " - Притесняват ли ви действията на "Атака" извън парламента и надигащият се национализъм?
       - Всяка такава проява е притеснителна. Действията на "Атака" ми напомнят 1990 г., когато антитурските настроения бяха силни. Добре, че българският народ е толерантен. Всъщност ние сме мултиетническа нация. Русе е град, в който в мир  и  сговор от векове живеят българи, арменци, евреи, цигани и турци. Не може да се мисли, че твоите беди идват от съседа турчин или циганин, който е еднакво, даже по-беден от теб. Връщам се в детството си, в къщата на моята баба, която беше до турска къща. Те живееха заедно, а баща ми и сестрите му говореха турски език.
       За мен толерантността на българската  нация е голямо достойнство. Бих се обърнала към Волен Сидеров и колегите от "Атака" да не вървят срещу зачитането на вяра, на етнос, на обичаи и нрави, които са достойнство на нацията. Разбира се, трябва да се прави разграничение между българските турци и партията ДПС, която си присвоява привилегията да е гарант на етническия мир. Гаранцията за етническия мир е в самите българи, турци и във всички, които живеят на българската земя. Другото е противоестествено, то е против нашата същност като хора."
       Явно директорът на "Трета възраст" не чете в. "Труд" и че двата вестника имат големи и непреодолими различия в схващането си за броя на етносите в България...
       Да се върнем пак на писаното в бр. 9 на "Трета възраст". На втора страница четем: "Екстремисти от движение "Миллет-Тракия" на Кунгюн, които събраха 6 500 подписа на наши граждани от турския етнос и от изселили се в Турция с искане турският език да стане официален в България, трябва да бъдат съдени час по-скоро. Такова е искането на патриотични организации, които се опасяват, че авантюристите ще продължат да провокират престъпни желания за въвеждане на македонския етнически модел у нас."
       И тук вече е един от върховете. Говори се за нещо престъпно. По математическа логика, щом има престъпно желание за въвеждане на нещо, то следва, че и това нещо е престъпно. Т. е. престъпен е македонският етнически модел. 
       Да караме поред. Досега слушахме и четяхме за великия, прекрасния, единствения етнически модел - българския. А се оказва, че има и друг - македонския. (За казахския пък става реч на друго място.) Който всъщност е престъпен. Защо? Ами защото дава права на малцинствата: признава ги на дело; прави им училища; разрешава им освен да изучават и да говорят на собствения си език; в някои райони прави официален малцинствения език; разрешава им да участват в управлението на Македония на всички нива - от местно до министерско; разрешава им да издигат малцинствените си знамена до националния флаг - македонския; осигурява им възможност да поддържат своите традиции, обичаи, фолклор; позволява им да бъдат хора с човешко достойнство, които с оправдано самочувствие да живеят в ХХI век.
       И именно всичко това в очите на някои е престъпно, сравнявайки го с българския етнически модел, който по отношение на македонците, живеещи в България, постановява: признава ги само на думи, и то когато трябва да се заблуждават и манипулират външни политически и правови фактори; разрешава им да не си правят училища и да не изучават македонския си език; разрешава им насилствено да признават, че македонският език е диалект на българския; позволява им да не участват в управлението на страната на каквото и да е ниво; разрешава им да нямат право да си регистрират своя политическа партия; позволява им да си нямат собствени символи (знамена и др.); разрешава им да не развиват своите етнически традиции, обичаи, фолклор; позволява им да прекланят глава и да признават, че Македония си няма нищо, а всичко македонско е българско -  история, култура, изкуство, писменост, територия  и какво ли не; позволява им да си траят колкото си искат, да не вдигат взор и свободно да живеят и работят така, както са живели и работили предците им преди един-два века; дава им пълна свобода да не се интересуват какво е това човешки права и да не си  ги търсят, да не четат международни документи, посветени на права и свободи на гражданите, на опазването на човешкото достойнство; разрешава им смирено да преглъщат факта, че са поставени извън обсега на българското правораздаване; позволява им свободно да понясат всичките обиди, които им нанасят със слово, картина и дела недотам читави същества с научни титли, с доказана липса на кадърност, съвест и морал. Българският етнически модел дава абсолютна свобода на македонците в България  да си дават вид, че не разбират и не усещат наглите хвалебствия български пред Европа и пред света колко много придобивки и права имат и колко много са добре...
       И още нещо, което стана по вина  на  "престъпния"  македонски  етнически модел. Посланик на Република Македония в Република България стана дипломат, който не е етнически македонец. Кошмар! Все едно посланик на Република България в  някоя европейска страна да стане български гражданин, който  да  е  етнически  циганин или етнически турчин! Ужас! Това ще е краят на света!
       За да се види пълната тъма, която цари в умовете на много българи, ще поместя цитат от споменатия вече в. "Трета възраст": "1 500 роми ще работят като кантонери, съобщиха от социалното министерство. Това е стъпка в политиката за интеграция и намаляване на безработицата сред циганите."
       Интересно защо и как някои искат България да стане мултиетническа държава, след като тя си има българи, турци, цигани, арменци, евреи, власи, даже и македонци. Може би им се иска и тук да бъдат първи и в нея да има най-малко 131 етноса (поне един повече от Казахстан)?
       Има още една главоблъсканица, пак зададена в "Трета възраст" (бр. 11) и пак сътворена от неговия директор: "Ето защо, след като демокрацията постанови равни права и свободи на всички етноси у нас, ДПС не се саморазпусна, а се устреми с все по-голяма лакомия към властта. И така предизвика появата на "Атака"."
       Значи, след като демокрацията постанови равни права и свободи на всички  етноси  в една едноетническа държава (която някои искат да превърнат в мултиетническа), то една българска политическа партия, регистрирана по българските закони в български съд, би трябвало да изчезне. Защо? Защото не е симпатична на автора или защото в тази страна няма вече права и свободи? Или защото е предизвикала  появата на "Атака"? Но във  вече поместения цитат под "патриотични организации" се разбира (от други източници), че сред тях е и "Атака". Какво лошо има в появата на още едно патриотично формирование? Или то не е патриотично?
       Но, изглежда, мислите, изразени в поместените цитати, са толкова гениални, че просто са неразбираеми за обикновените умове. Въпросът е дали  са  ясни на своите създатели... (Тук не става дума за ред други материали, защищаващи българщината, които нежно казано будят недоумение.)
       И за да вървя към приключване на размислите си, пак ще прибягна до цитат от бр. 9: "Някои си играят с огъня, ама де да видим!" Това "де да видим" ми звучи като "де тояга, де"...
       Е, този път ще се съглася с извода, че никой, никога и никъде не трябва да си играе с отношенията между хората. Защото те, обикновените люде, винаги и във всички времена са се разбирали и ако някои са подклаждали омразата между тях, то това са били политици, държавници, журналисти, монополисти. Обобщено казано, виновни за всички етнически конфликти са били хора, обладани от престъпни желания, обладани от робовладелчески манталитет да владеят всички и всичко и да нареждат кой какъв да бъде, какво да мисли и как да постъпва.
       А как да се работи за просперитета на една страна, се вижда от направеното в Казахстан. И от разбиранията на неговите жители за мирно съвместно съществуване. Интеграция на етносите, демократизация, уважение между всички и към всички - това е тайната на етническия мир. Независимо дали има някакви си модели и моделчета.

Народна Волjа
Народна Волjа
Народна Волjа
Народна Волjа
Народна Волjа
Народна Волjа
       ЗА да не създам погрешно впечатление за отношението ми към в. "Трета възраст" (все пак съм един от редовните му читатели), накрая ще си позволя да цитирам и една епиграма от бр. 9, озаглавена "Юнаци на седмицата". Тя е поместена на първа страница - до цитираните по-горе редове, и гласи: "Има ли в обществото /болшинство от глупаци, /те от мижитурки/ стават юнаци."
       Много хубава, дълбокомислена епиграма, нали?        
Календар:
Македония помни
По пътя към единството
Кой е канонизираният...
ПИРИН - член наблюдател в ЕFА
И на кръста посегнаха!
Робовладелчески манталитет